Na targach, jarmarkach można znaleźć duży wybór siekier. Każdy z osób je sprzedających będzie zachwalał ich wykonanie, jakość i przekonywał że są to produkty wysokiej jakości od prawdziwego kowala. Często również używając nazwy kuźni lub nazwiska kowala który w danym regionie faktycznie posiadła kuźnię.
Jednak prawdziwa siekiera kowalska ma kilka cech, które odróżniają ją od innych.
Po pierwsze wygląd. Jest wykonana starannie, z zachowaniem symetrii i proporcji. Obuch nie jest zbyt ciężki, masywny. Ostrze jest błyszczące w kształcie klina i wyeksponowane – minimum 1cm równego szlifu. Po wyglądzie siekiery możemy też rozpoznać jakość stali użytej do jej wykonania.
Słabej jakości stale są hartowane w wodzie a taka siekiera ma kolor stalowy (taki jak nowa stal w składzie stali) często jest szlifowana całościowo i pokrywana lakierem albo farbą.
Wyższe parametrem stale – narzędziowe są hartowane albo w elektrolitach lub olejach. Taka siekiera ma ciemny wygląd ciemnego grafitu przechodzącego w czerń. Odkryte ostrze pięknie kontrastuje z pozostałymi częściami siekiery.
Jeśli przyjrzymy się dokładnie siekierom kowalskim nie znajdziemy dwóch identycznych, mogą mieć podobny kształt , wagę ale nigdy nie będą takie same typowa ręczna robota.
Prawdziwy wyrób kowalski jest też podpisany – wybita cecha na gorąco. Zwykle jest to symbol kuźni inicjały kowala, lub pełne jego nazwisko.
Nie bez znaczenia jest tez sposób i jakość obsadzenia siekiery zwykle wykonuje to sam kowal lub zaprzyjaźniony z kowalem stolarz. Drewno użyte do tego celu jest stosownie wyselekcjonowane nie posiada sęków lub zaburzeń kształtu słoi. Trzonek jest szczelnie dopasowany do ucha siekiery.
Klin zwykle drewniany jest wzmocniony często lub zastąpiony stalowym lub aluminiowym. Trzonek kowalskiej siekiery nie jest zabezpieczony chemicznie (lakierowany malowany) dopuszczalne są naturalne substancje eksponujące słoje i konserwujące drewno np. wosk, oliwa.
I na koniec gwarancja. Prawdziwy kowal nie wstydzi się swojego wyrobu. Przy stole targowym każdy może zachwalać swój wyrób jak uważa za stosowne. I tak sprawdzi się dopiero w prawdziwej robocie. Jeśli jednak jakiś mankament ujawni się w trakcie pracy możemy zgłosić się do fachowca który bez problemów wymieni taką siekierę na nową lub ją naprawi.
Pozdrawiam
GS